Strona Główna Programy profilaktyczne
Program adresowany jest do osób, które:
Celem programu jest obniżenie o ok. 20% zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia wśród populacji objętej programem dzięki wczesnemu wykryciu, redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka. Planowane jest również osiągnięcie zwiększenia wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia, wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia oraz promocja zdrowego stylu życia.
Dane epidemiologiczne:
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z tego powodu w Polsce należy do najwyższych w Europie. Czynnikami sprzyjającymi chorobom układu krążenia są m.in. niewłaściwe odżywianie się, mała aktywność ruchowa, palenie papierosów, picie alkoholu i stres. Oddziaływując na organizm przez dłuższy czas doprowadzają do zaburzeń biochemicznych i fizjologicznych oraz w konsekwencji do dyslipidemii, otyłości, cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego krwi. Obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia można uzyskać minimalizując czynniki ryzyka.
Gdzie zrobić badanie?
Program realizuje lekarz i pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni.
Wizyty po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznym bądź osobistym.
Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czym jest rak głowy i szyi?
To nowotwór występujący w obrębie narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Jest to np. rak wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, czy skóry twarzy i szyi.
Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce.
Kto najczęściej choruje?
Na rozwój raka głowy i szyi wpływa przede wszystkim: palenie papierosów, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się u obu płci wraz z wiekiem.
Co więcej, w Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV.
Kiedy powinniśmy się niepokoić
Gdy zauważamy u siebie jeden z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:
Dla kogo program
Dla osób z grupy wiekowej 40-60 lat (osoby w wieku aktywności zawodowej), znajdujących się w grupie ryzyka, czyli będących wieloletnimi palaczami, nadużywającymi alkoholu, mających podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, takich jak pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem. Jak również osoby w wieku 45-60 lat, które nie są wieloletnimi palaczami, nie nadużywają alkoholu, jak również nie mają podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, ale u których przez ponad 3 tygodnie wystąpił jeden z wyżej wymienionych objawów.
O programie
Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę – prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania, odpluwania, głośnego śmiechu, mówienia wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Zakażenie drogą powietrzną, zwane też zakażeniem inhalacyjnym (kropelkowym), jest najczęstszym sposobem zakażenia. Jeden nieleczony chory prątkujący zakaża w ciągu roku średnio od 10 do 15 osób.
Kto realizuje program?
Program ten realizują pielęgniarki poz dla swojej populacji pacjentów.
Gdzie trzeba się udać aby skorzystać z programu?
Pielęgniarka poz dociera bezpośrednio do osób szczególnie zagrożonych chorobą. Można też samodzielnie zgłosić się do jej gabinetu.
Jak często można korzystać z programu?
Badania przesiewowe w kierunku wykrywania gruźlicy wykonywane są co 2 lata.
Program adresowany jest do osób, u których do tej pory nie rozpoznano gruźlicy, a w szczególności:
Wizyty po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznym bądź osobistym.
Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
O programie
Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór. Początkowo często nie daje objawów, ale wczesne wykrycie daje dużą szansę na wyleczenie. W związku z tym bardzo ważne jest regularne badanie mammograficzne, które pozwala wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany.
Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka sutka, obniżenie umieralności w Polsce z powodu raka sutka, ujednolicenie diagnostyki na terenie kraju.
Kto i gdzie realizuje program?
Badanie mammograficzne można zrobić bezpłatnie w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża w różne części Polski.
Jak często można korzystać z programu?
Co 2 lata jeśli jesteś kobietą w wieku 45-74 lat i spełniasz jedno z poniższych kryteriów:
Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się do poradni wykonującej dane badanie.
Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.